“A házasság egy elavult intézmény!” – magyarázza Tibor, aki éppen egy évvel ezelőtt kérte meg a barátnője, Zsuzsi kezét. Majd amikor megkérdezem, hogy akkor miért volt a lánykérés, ezt a választ kapom: “Ja? Akkor elég nagy szarban voltunk és gondoltam, egy időre ezzel elsimíthatom a kedélyeket. Én nem tudom miért, de a nők még mindig hisznek ebben az egész házasság-nak nevezett valamiben. Én nem értem, miért olyan fontos ez? Tudtam, hogy nemet fog mondani, de azt is, hogy ennek ellenére értékeli majd a gesztust. Végül is bejött. Kosarat kaptam, de utána volt egy boldog időszak. “
Szóval csak játszmázunk holtodiglan-holtomiglan és dobálózunk a gyűrűvel? Itt a gyűrű, hol a gyűrű, majd megmondom, hogy mit gondolok…de előbb bekötöm a szemedet, jól megpörgetlek és egy kicsit még szórakázok! Ugye nem baj? Aztán ha kellőképpen elszédültél, hidd el, már nem lesz olyan fontos, hogy bekössem a fejedet is.
Tibor elmúlt negyven, és túl van egy házasságon. Az élete nem éppen abban a mederben zajlik, amire vágyik. Mégis, azon túl, hogy sajnálkozik, alapvetően megelégszik a helyzetével. Egyedül tűr és szenved. Már rég elfelejtette a MI fogalmát értelmezni, talán soha nem is szerette. Hosszú évek óta egyedül él, és megszokta a jól bevált Mingliséget. Mi az a Mingli vagy wellness viszony? Bár a Mingli-ben benne van a MI, de közel sem abban rejlik a lényege, hogy két ember egy közös MI-vé formálódik. Sőt! Mingliék kimondottan külön élnek és csak időnként jönnek össze, egy-egy kellemes nap vagy óra eltöltése céljából. Miután ez a kapcsolatnak nem nevezhető állapot akár évekig is fennállhat, némi érzelemmel és el nem múló szexuális vággyal fűszerezve, így akár azt is gondolhatjuk: ezek járnak. Igen, néha összejárnak, de nem ragadnak bele a szürke hétköznapok embert és kapcsolatot próbáló mókuskerekébe. Nincsenek közös célok, nincsenek közös küzdések, csak az élet napos oldala. Abszolút biztonsági játék.
A MINGLI a “MIXED SINGLES” kifejezésből ered, ami igazából két szingli, egyedülálló ember kapcsolatát jelöli. Azokra jellemző, akik már túl vannak egy váláson vagy hosszabb, tartós kapcsolaton és nem tudnak, vagy nem akarnak újra elköteleződni.
Talán ha a házasságra is kitalálnánk – vagy még jobb lenne, ha Amerikában – egy divatos szót, sokkal népszerűbb lenne….Mondjuk Dreamlikely? ezen még gondolkodom….A házasság szó nem túl kedves, lássuk be. Mit üzen? A házak egyesülését, de nincs benne semmi romantika. Egyenesen ijesztő. Frigyre kelni. Na ez még rosszabb. Mit is jelent tulajdonképpen?” Szövetséget, kötést, kölcsönös szerződést, melynek köszönhetően ketten vagy többen szoros barátsági viszonyba kerülnek, ügyük közös előmozdítása érdekében.” Na szép, mondhatom. Az ügy előmozdítása…na persze. Milyen ügy? Házastársi viszony...Ez is remek, már megint a házak és a viszony pedig nem éppen a házasságban élőkre jellemző. Bekötik a fejét – mondják viccesen a lányokra. Ez is csak azt közvetíti, hogy valaki gúzsba köti az életed. Na és az elkapták a tökét? Minden férfi álma! Szó mi szó, a házasságra ráférne egy kis facelift. Ráncfelvarrás, amitől sokkal szimpatikusabb és kevésbé elavult lesz. Még az is lehet, hogy modern és trendi intézményt faraghatnánk belőle! El tudjátok ezt képzelni?
Vissza Mingliékhez. Zsuzsa és Tibor. De említhetném Katát és Gábort, vagy Julcsit és Gézát…egyre többen a környezetemben. Úgy vannak ők együtt, hogy mégse. Az egyedülálló hölgy boldog, hogy végre nem szingli! Szingliből mingli? Ez mégis csak jobban hangzik, nem? Különben is! Amikor megkérdezik, hogy van pasid? Akkor nem kezded el magyarázni, hogy van, de igazából még sincs, meg különben is mingli vagyok. Ez valahogy nem dívik. A lényeg, hogy van pasi.
A pasik körében is rendkívül népszerű, amikor arról kell nyilatkozni, hogy van-e nő a láthatáron azt válaszolni: van is meg nincs is. Titokzatos és még vonzóbb a férfi, aki meg tudja tartani az önállóságát úgy, hogy közben ellenállhatatlanul magához tud láncolni egy nőt. Ez aztán a menő állapot. Szabad is vagyok meg nem is.
Miközben próbáltam magamban értelmezni Tibor elméletét az elavult házasságról, arra gondoltam, hogy talán érdemes lenne megkérdezni Zsuzsit is. Hogyan élte meg a leánykérést és egyáltalán tisztában van vele, hogy Tibor alapvetően nem házasság párti? Zsuzsi is túl van már egy váláson és az évek óta tartó Mingliség ellenére még elég jól tartja magát így a negyvenes évei elején. Bár az idegei néha felmondják a szolgálatot és ilyenkor heves reakciókkal – a férfiak értelmező szótára szerint hiszti – reagál a történésékre, de alapvetően odavan Tiborunkért.
” Ó, a leánykérés nagyon megható volt. Hosszú, vitákkal és veszekedésekkel terhelt időszak után. Hónapokig nem találkoztunk. Majd rövid,de számomra annál hosszabbnak tűnő kérlelés után felmentem hozzá. A konyhában ültünk amikor előkapta a régi gyűrűt. Még az édesanyjáé volt, amit ki kellett váltania a zálogházból. Ezen a ponton nem tudtam, hogy sírjak, vagy zokogjak. Maradjak vagy menjek. Talán megnyílik a föld alattam és akkor minden megoldódik, gondoltam. Megható volt és egyben megalázó. Éppen olyan kettős érzés, mint amilyen az egész kapcsolatunk. Tudtam, hogy ez részéről nagy áldozat. Nem csak anyagilag, hanem elviekben is. Sokszor viccelődtem vele, hogy végre elvehetne már, de soha nem beszéltünk erről komolyan. Tudod, ez nem fér bele a mingli létbe. Végig az járt a fejemben, miközben tudtam, hogy nem gondolja komolyan: most mi a fenét is kéne mondanom? Hogyan is kéne becsomagolnom azt a nemet, amiben nyilván reménykedett, hogy mindketten megőrizzük a helyzet komolyságát? Végül már nem is tudom mit mondtam és hogyan, de persze a lényeg a NEM volt. Láthatóan megtört és én láthatóan sajnáltam. Láthatóan megkönnyebbült és én láthatóan zavarban voltam. Sikerült mindkettőnknek eljátszani a szerepünket. Jó kis előadás volt, csak a taps maradt el. Hogy fájt-e? Nem, dehogy. Csak magunkat sajnáltam, és nem értettem mi ez a sok hűhó semmiért?”
Micsoda romantikus pillanat lehetett! Ahogy Zsuzsi ott ül a konyhaszéken és átlátva a helyzet tragikomikumát próbálja nagy komolyan kimondani a boldogító nemet! Régóta ismerem Tibor és Zsuzsi történetét, és mindig is érdekelt mi tartja ezt az egészet életben. Mennyiben másak ők, mint a szeretők? Mennyiben több ez mint egy viszony? A szeretői viszony csak a szexre épül, a viszony pedig jellemzően a tiltott kapcsolat házasság mellett. Állításuk szerint ami köztük van, sokkal több mint csupán a szex és néhány röpke órában nyújtott élvezet. Akkor miért nem akartok együtt lenni, élni ennyi év után? – kérdeztem naivan egy átbeszélgetett este után közös társaságban. Csak kedvesen mosolyogtak de választ nem kaptam. Fogták egymás kezét, mint az újdonsült szerelmesek. Amikor rájuk néztem, olyan boldognak tűntek, hogy senki nem mondta volna meg, hogy ők a minglik táborát erősítik. Éppen olyan hangosan és hevesen évődtek, mint az asztaltársaság másik végén helyet foglaló házaspár, akik már vagy 10 éve együtt élnek. Látszólag nem volt semmi különbség a két pár között. Látszólag. A házaspár mindkét tagja komoly felnőtt emberek, míg Tibor és Zsuzsi inkább infantilis gyerekek. Mindkét párt ismerem és ezért merem állítani: ezt az alapvető különbséget fedeztem fel, a felelősséget vállaló és hárító emberek között. Ez persze nem azt jelenti, hogy a gyereklelkűek nem házasodnak. Viszont egy érettebb, agilis személyiség könnyebben veszi az elköteleződéssel járó akadályokat és könnyebben alkalmazkodik, számára nem olyan ördögi dolog egy háztartásban – na ez is milyen csúnya szó – élni, vagy közösséget vállalni esetleg azt építeni.
Természetesen megkérdeztem a házaspárt is, hogy ők egyetértenek-e Tibor elméletével, miszerint a házasság egy elavult dolog? Nyilván külön-külön, mert attól féltem egymás előtt nem mernének őszintén válaszolni. A hites úr 40 körüli, fiatalos és sportos külsővel a férjek magabiztos és mindenekfölött álló határozottságával nyilatkozott:
” Elavult dolog? Mihez képest? Mondjuk az iPhone 6s telefonomhoz viszonyítva eléggé elavult verzió. Néha lefagynak benne bizonyos funkciók, és az is igaz, hogy nem olyan könnyű frissíteni a rendszert. Ennek ellenére azt mondanám, hogy mégsem ez a legjobb kifejezés a házasságra. Számomra örök kihívás de mindemellett nagyon nagy biztonság. Amire férfi létemre nekem is szükségem van. Katiban maximálisan megbízom, jó anya és jó feleség. Ez most közhelyes, ugye? Ez azt jelenti, hogy jó hazamenni úgy, hogy tudom ő mindent elrendez a gyerekekkel. Jó bebújni mellé este az ágyba és érezni az illatát, hallani a szuszogását. Jó a tudat, hogy van egy család, amit mi teremtettünk és ezt képesek vagyunk működtetni. Isteni túró gombócot készít és csak ő tudja megmasszírozni a nyakamat rendesen. Képes megjegyezni, hogy hova szórom el a dolgaimat és eltűrni az összes rigolyámat. Igen, néha kurva nehéz és minden nap van valami gubanc, de azért ha nem lenne, óriási hiányérzetem támadna. Egyszerűen így alkotunk egy családot és lehet, hogy házasság nélkül is menne, de mi már így élünk több mint 10 éve és ez így jó mindenkinek. Számomra egyértelmű volt, hogy összeházasodunk és ma sem döntenék másként. Nem vagyok naiv, tudom hogy mi zajlik a világban körülöttünk, de ennek ellenére én bízom benne, hogy mi még sokáig együtt leszünk. “
Kati gyönyörű nő. Az a típus, akin nyoma sincs a 3 szülés és ennek megfelelően a 3 gyerek által biztosított napi őrületnek és rutinnak. Mosolyogva próbál válaszolni, de nehezen áll kötélnek: ” Ó, ez nem olyan könnyű kérdés és talán nem minket kellene erről faggatni. Lehet, hogy egy kissé poros és ódivatú intézmény – bár a házasság szerintem nem intézmény – de mégis a sok-sok nehézség ellenére van ebben valami megnyugtató szabadság. Most lehet, hogy ezen meglepődsz, de számomra egyáltalán nem a börtönt és a kiszolgáltatottságot jelenti. Persze ehhez kell Iván és a család többi tagja is, gondolok itt a szülőkre és a barátokra. Szóval arra gondolok, hogy ha a házastársak jól szervezik a közös életüket, akkor meg lehet adni ugyanazt a szabadságot és önállóságot a másiknak, amit adott esetben annyira féltenek az emberek. Mi nagyon figyeltünk eddig is, hogy bár a gyerekek egymás után jöttek, maradjon időnk egymásra és magunkra is. A házasság nekem biztonságos állapot, amiben az Ivánra maximálisan számíthatok mint apa, mint férfi, mint barát és mint társ egyaránt. Nem állítom, hogy ez csak házasságban működhet, de nekünk ez a keret bevált és soha nem éreztük azt, hogy emiatt kevesebbek vagy netán régimódiak lennénk. Sőt, én büszke vagyok rá, hogy az Iván felesége vagyok. “
Micsoda idilli pár, házaspár! Hozzá kell tennem, hogy rajtuk kívül alig néhányat ismerek a közvetlen környezetemben, akik ennyire pozitívan beszélnek a házasságukról. A többség vagy boldogtalan és elégedetlen, ezért csalja a párját, vagy teljesen kiábrándult és már arra sincs energiája, hogy félrelépjen. Teljes letargiában és káoszban, örökös viták és balhék közepette túlélnek. Máshol keresik a pozitív impulzust, jobb esetben a sportban vagy egy új hobbiban, rosszabb esetben jön az ital és a drogok. Párterápia és párkapcsolati problémák megoldása? Jaj, az is nagyon elavult, legalább annyira, mint maga a házasság.
Szingli, Mingli, Dreamlikely, Loveli, Joyli…kinek melyik a szimpatikusabb? Tudtok jobbat? Kinek melyik jön be és miért? Osszátok meg velem tapasztalatotokat a házasság vs. mingli témában! A házasság tényleg egy elavult intézmény és nincs benne semmi, ami miatt több lehet mint egy szimpla együttélés?
Bocsánat, elnézést! “a mostani igényeknek egy klasszikus házasság már nem felel meg.”
Ez most mit is jelent? Mik az igények és milyen egy nem klasszikus házasság?
Szerintem amig a közösen vállalt gyerekek nem nőnek fel, addig a házassságnál nincs jobb megoldás, még akkor sem, ha nem egyformán veszi ki a gondokból a részét a férfi és a nő. A gyerekeknek mindenhogyan két szülőre van szüksége. Azon viszont el kellene gondolkodni, hogy egy 20 éves kihűlt kapcsolatot érdemes-e megpróbálni megjavitani, mert szerintem ez nem nagyon lehetséges. A környezetemben több olyan házaspár van, akik ebben az időszakban lettek un,.’minglik”, és egy válás után is együtt maradtak, csak a személyes szabadságukat visszakapták a válás tényével. Amikor már egy kapcsolat rossz, és az egyik véletlenül talál egy barátot magának, a másik csak bosszuból is visszatartja, ellenkezik a válásnál, de nem azért hogy megjavitsa a közös életüket, hanem bebizonyithassa, ha Ő boldogtalan, el tudja inlézni, hogy a másik is az legyen. Nagyon sok házasság attól házasság, hogy a mindennapok dolgait főzés- mosás- takaritás, az asszony ellenszolgáltatás, és egy kedves mozdulat nélkül megteszi a férjének.No most ha elválnak, és ugyan ezt továbbra is megteszi, akkor a világ legrendesebb asszonyának fogja tartani a párja, ha viszont nem válik el, akkor kötelesség! Amikor a gyerekek kirepülnek, és kiüresedett a kapcsolat, el tudom képzelni hogy a “mingli” lét jobb, mint a házasság. Természetesen csak már akkor, ha nincsenek közös új gyerekek, akiknek két szülőre lenne szüksége.
A MINGLI a “MIXED SINGLES” kifejezésből ered, ami igazából két szingli, egyedülálló ember kapcsolatát jelöli. 🙂
Kérdezném mitjelent a mingli szó?
Vagyis a mingli az jó! 🙂 Legyünk minglik!
Úgy hiszem, hogy az utóbbi 30-40 évben nagyot változott a világ, és vele együtt az emberek is. És természetesen az igényeink is. A változásokhoz képest, a mostani igényeknek egy klasszikus házasság már nem felel meg. Még azt is megmerném kockáztatni, hogy a legtöbb nőnek inkább árt, mint használ. 🙂